Головна | Реєстрація | Вхід | RSSПонеділок, 15.07.2024, 12:25

ООПМПК

Меню сайту
Категорії розділу
Cтатті [19]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » Cтатті

Кризи дітей і підлітків

 Ріст і розвиток дитини залежить від генетичної програми онтогенезу, реалізованої в конкретних умовах навколишнього середовища. Різноманітні фактори навколишнього середовища, передусім харчування, екопатогенні та інші негативні впливи на організм, який росте, можуть внести зміни в програму індивідуального розвитку дитини.
 Організм дитини багато в чому відмінний від організму дорослого. Процеси росту та розвитку дитини протікають нерівномірно, хвилеподібно, скачками і підчиняються закономірностям, які належать різним віковим періодам.
 Таким чином, межами деяких періодів дитинства є вікові кризи, знаючи про них, можна уникнути багатьох неприємних моментів і допомогти дитині перейти легше в новий період розвитку.
  Криза 3 років — межа між раннім і дошкільним віком, один з найбільш важких моментів в житті дитини. Це руйнування, перегляд старих систем соціальних відносин, криза виділення свого «я».
Якщо нові відносини з дитиною не складаються, її ініціатива не заохочується, самостійність постійно обмежується, у дитини виникають власне кризові явища у відносинах з дорослими (і ніколи з однолітками). Виділяють 7 симптомів кризи трьох років: негативізм, упертість, норовистість, свавілля, протест-бунт, знецінення, деспотизм. Криза носить характер бунту проти вихователя. У кризі трьох років відбувається те, що називається роздвоєння: можуть виникати конфлікти, дитина може лаяти матір, іграшки, ламати їх від злості. Відбуваються зміни в афектно-вольовій сфері, що указує на вікову самостійність і активність дитини. Разом узяті симптоми справляють враження емансипації дитини: раніше дорослі «водили її за руку», а зараз у неї з'явилася тенденція «ходити самостійно». Дитина вступає в цілий ряд зовнішніх і внутрішніх конфліктів, що виявляється невротичними реакціями, може бути навіть енурез, нічні страхи, неспокійний сон, заїкання, крайнє загострення негативізму, упертість.  
Негативізм—негативна реакція не на саму дію, яку дитина відмовляється виконувати, а на вимогу або прохання дорослого. Головний мотив дії — зробити навпаки, міняється мотивація поведінки дитини. У три роки вона вперше стає здатна поступати всупереч своєму безпосередньому бажанню. Поведінка дитини визначається не бажанням, а відносинами з іншими, з дорослою людиною.
Упертість — це реакція дитини, яка наполягає на щось не тому, що їй це дуже хочеться , а тому, що вона сама про це сказала дорослому і вимагає, щоб на її думку звернули увагу.
Норовистість направлена не проти конкретного дорослого, а проти всієї системи відносин, що склалася в ранньому дитинстві, проти прийнятих в сім'ї норм виховання. Дитина хоче все робити і вирішувати сама. Під час криз гіпертрофована тенденція до самостійності приводить до свавілля, вона часто неадекватна можливостям дитини і викликає додаткові конфлікти з дорослими. У деяких дітей конфлікти з батьками стають регулярними, вони як би постійно знаходяться у стані війни з дорослими. В цих випадках говорять про протест-бунт. У сім'ї з єдиною дитиною може з'явитися деспотизм. Якщо в сім'ї декілька дітей, то можуть виникнути ревнощі.
Знецінення виявляється в тому, що дитина може почати лаятися (знецінюються старі правила поведінки), відкинути і навіть зламати улюблену іграшку, запропоновану не вчасно. У дитини змінюється відношення до інших людей і до самої себе. Психологічно вона відділяється від близьких дорослих. Криза трьох років пов'язана з усвідомленням себе як активного суб'єкта в світі предметів, дитина вперше може поступати всупереч своїм бажанням. З кризи трьох років дитина виходить з бажанням діяти автономно і з системою самооцінки. Головне джерело наочної діяльності дитини — дорослий. Схвалення і похвала дорослого породжують відчуття гордості і власної гідності. Становлення такої системи «я», де точкою відліку є досягнення, оцінені оточуючими, знаменує собою перехід до дошкільного дитинства.
У дошкільному віці нервово-психічний розвиток визначають по розвитку мови, ігровій діяльності (становлення ролевих ігор), окремим складовим інтелекту. Нормативи для оцінки відповідності віку психічного розвитку дітей і підлітків містяться в збірках морфофункціональних констант дитячого організму і підручниках по пропедевтиці дитячих хвороб.
Основними методами контролю нервово-психологічного розвитку є спостереження за дитиною в звичних для неї умовах, досвід батьків і вихователів.
Вік 5-7 років — це час підготовки до школи, виховання самостійності, незалежності від дорослого, зміна його самосвідомості, коли дитина вчиться брати на себе відповідальність за різні сфери свого життя. Зміна самосвідомості приводить до переоцінки цінностей. З'являється узагальнення переживань — це період народження соціального «я» дитини, коли втрачається дитяча безпосередність і виникає нове внутрішнє життя, осмислене орієнтування у власних переживаннях. Завдяки цьому у дитини з'являються деякі особливості, що характеризують кризу семи років: вона починає вередувати, в поведінці з'являється вертлявість, суперечливість, клоунада (будує з себе блазня), тобто немотивована поведінка (химерна, штучна, манерна, натягнута). При цьому у дитини виникають нові відносини до себе, логіка відчуттів, осмислене орієнтування у власних переживаннях. Батьки перестають бути єдиним безумовним авторитетом дитини, з'являється вчитель — «чужий дорослий», також наділений незаперечною владою.
Дитина вперше стикається з системою жорстких культурних вимог, що пред'являються вчителем, стає об'єктом оцінки. Провідна діяльність дитини в цей період — учбова. У дитини цього віку інтелект грає провідну роль, набуває яскраво виражений пізнавальний характер, вона підпорядкована завданню навчатися, зберігати інформаційний матеріал, йде інтенсивне формування прийомів запам'ятовування. Відбувається швидкий розвиток вольових процесів.
Перехід в шкільний вік означає певний етап дорослішання, і щоб виховати «сильну особу», батьки строгі і неухильні у всьому, що стосується навчання і дисципліни. В цей час потрібно віднестися до дитини з великою увагою. При спостереженні порушень сну, денної поведінки і тому подібне обов'язково звертатися до дитячого психолога. Слід пам'ятати, що дисгармонія психічного розвитку може служити причиною розвитку або загострення перебігу багатьох соматичних захворювань.
Вказані зовнішні особливості поведінки семирічної дитини так само, як і схильність до капризів, афектних реакцій, конфліктів, починають зникати, коли дитина виходить з кризи і вступає в новий вік — підлітковий.
Підлітковий вік ділиться на власне підлітковий (11—14 років) і юнацтво (14—18 років).
11—14 років — критичний вік, коли, з одного боку, дитина починає усвідомлювати, що віна вже «доросла», а з іншого — психічно ще не готова до цього. Саме це є причиною частих сутичок з батьками, упертості, прагнення суперечити. Дуже часто підліток здійснює несвідомі і безвідповідальні вчинки, порушує заборони тільки ради того, щоб «порушити межі», не приймаючи на себе відповідальність за наслідки.
Прагнення підлітка до незалежності зазвичай стикається в сім'ї з тим, що батьки відносяться до нього ще як до «дитини». В цьому випадку «відчуття дорослості» підлітка вступає в суперечність з поглядом батьків. У цьому віці дитина починає вибудовувати власний світогляд і плани на майбутнє життя, роблячи конкретні кроки.
Допомога у вибудовуванні системи мотивацій в цей час може мати вирішальне значення. Чи стане підліток цілеспрямованою і гармонійною особою або буде роздавлений нескінченною боротьбою з тими, що оточують і самим собою, залежить не тільки від нього, але і від тієї взаємодії, яку виберуть його батьки. Спілкування з однолітками є провідною діяльністю в цьому віці; освоюються норми соціальної поведінки, мораль і закони.
Основне нововведення цього віку — усвідомлення себе як частини суспільства. Це сприяє контролю і управлінню поведінки, глибшому розумінню інших людей, створює умови для подальшого особистісного розвитку, є необхідним ступенем до самовизначення, розуміння свого місця в світі.
Підлітковий вік іноді називають тривалою кризою. У підлітковому віці емоційний фон стає нерівним, нестабільним. Емоційна нестабільність підсилює сексуальне збудження, супроводжує процес статевого дозрівання. Статева ідентифікація досягає нового, більш високого рівня. Завдяки бурхливому зростанню і перебудові організму в підлітковому віці різко підвищується інтерес до своєї зовнішності. Формується новий образ фізичного «я». Через його гіпертрофованої значущості дитина гостро переживає всі вади зовнішності, дійсні і уявні. З'являється відчуття дорослості — відчуття себе дорослою людиною, центральне нововведення молодшого підліткового віку. Виникає пристрасне бажання якщо не бути, то хоч би здаватися або вважатися дорослим. Відстоюючи свої нові права, підліток захищає багато сфер свого життя від контролю батьків і часто йде на конфлікти з ними. Окрім прагнення до емансипації, підліткові властива сильна потреба в спілкуванні з однолітками.
У всіх випадках кризові періоди виникають під час кардинальних психологічних змін і змін провідної діяльності. Практично всі вікові кризи супроводжуються примхливістю, некерованістю і упертістю дитини, його загальною емоційною нестійкістю. Дитина чинить опір всьому, що виходить від дорослого, його часто мучать денні і нічні страхи, які можуть привести навіть до психосоматичних розладів, які повинні враховуватися дорослими (батьками, вчителями, вихователями).
Таким чином, вивчення і оцінка психічного і фізичного розвитку дитини можуть допомогти в ранній діагностиці, лікуванні і профілактиці захворювань у дітей і підлітків.


Категорія: Cтатті | Додав: pmpk (11.01.2010)
Переглядів: 6308 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 3.2/6
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024